Suppose you have a production technology that can be characterized by a learning curve. Everytime you increase production by one unit, your costs…

Suppose you have a production technology that can be characterized by a learning curve. Everytime you increase production by one unit, your costs decrease by $6. The first unity costs you $64 to produce. If you receive a request for proposal (RFP) on a project for four units, what is your break-even price? Suppose that if you get the contract, you estimate that you can win another project for two more units. Now what is your break-even price for those two units?

Join the Conversation

7 Comments

  1. 129033 882313I dont feel Ive read anything like this before. So good to discover somebody with some original thoughts on this topic. thank for starting this up. This internet site is something that is required on the internet, someone with just a little originality. Good job for bringing something new towards the internet! 49030

Leave a comment

Your email address will not be published.